Kandil Mesajları

Kandiller, İslam dininin özel günleri pek çok dinde olduğu gibi İslam’da da özel günler vardır bu özel günler ramazan ayı ve devamında gelen ramazan bayramı ve paylaşmayı gözeten kurban bayramıdır bu bayramların yanı sıra dinimizde önemli olayların yaşandığı bazı günler islam da özel gün olarak değer kazanır.

Bu günler kandillerdir, kandiller duaların kabul oluşunun arttığı ve Müslümanların ibadet ve dua ile geçirmesinin gerekliliğini oluşturan kutsal ve özel günlerdir. Hicri takvime göre ilk gerçekleşen kandil Regaip kandilidir, Regaip kelimesi köken anlamıyla arzulamak, meyletmek ifadelerine gelir. Recep ayının ilk perşembesini Cumaya bağlayan gece gerçekleşen Regaip kandili bize dua ve tövbe kapılarını aralayarak maneviyatımızı gelişmesinde yardımda bulunur.

Miraç kandili ise peygamber efendimizin (sav) göğe yükselip Allah’ın huzuruna çıktığı gece olarak Müslümanlar tarafından kutlu kabul edilen gecedir. Berat kandili berat gecesi olarak ta anılır bu gece Şaban ayının on dördüncü gününü on beşinci gününe bağlayan gecede Kuran-ı kerimin indirildiği gece olması sebebiyle Müslümanların kutsal kabul ettiği kandil günlerindendir.

Mevlid kandili bir diğer adıyla veladet kandili ise peygamber efendimiz (sav) doğumunun gerçekleştiği gece olan rebiyülevvel ayının on ikinci gecesinde inananlar tarafından sevinçle karşılanır. Kandil mesajları bu özel günleri hatırlamak ve sevdiklerimizle de paylaşarak hem dinimizin değerlerini unutmamak hem de bu değerleri korumak amacıyla paylaşılmalı ve kandil günlerini bol dua ve tövbe ile de günahlarımızı affettirmenin yollarını aramalıyız.


                              

Bu gece ihsanı bol bir gece. REGAİP KANDİLİNİZ KUTLU OLSUNMevlid kandiliniz mübarek olsun.Gül bahçesine girenler, gül olmasa da gül gibi kokarlar. Kainatın en güzel gülünün kokusu üzerinize olsun, Bu gece miraç kandiliniz mübarek olsun.Mevlit kandilimiz Mübarek Olsun! “Alemlere rahmet Peygamber efendimizin doğduğu bu gecede dua ve ibadetlerimizin kabul olması dileğiyle.”Kadir gecesi Peygamberimizin okuduğu dua.

Allahümme inneke afvüvvun kerimün tühıbbül afve fafi anni. ( yarabbi sen affedicisin, kerimsin affı seversin, benide affet.)Allahumme Salli ala Seyydina Muhammed” Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız çok ağır gelir. O size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir.” (tevbe-128)Avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, İlahi esintilerin kalpleri okşadığı, Her anının bir ömre bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN.Berat kandiliniz mübarek olsun. O gece Allah’u teala buyurdu ki: “Af isteyen yok mu? affedeyim. Rızık dileyen yok mu? rızık vereyim. Dertli yok mu? sıhhat vereyim. Ne isteyen varsa vereyim”Bütün kainatı Hz. Muhammed için yaratan Allah’ım, bizleri de o’nun yüzü suyu hürmetine affet.Derdin sendendir bilmezsin,Çarende sendendir görmezsin,Evrende bir noktayım sanırsın,Tüm alemler kainat sen de özetlenmiş de görmezsinEllerin duaya uzandığı,Sinelerin dostlara açıldığı,Gözlerin masumiyet aradığı,Bu mübarek gündeTüm duaların kabul olması dileğiyle iyi kandiller.Rabbim bu kandil gecesi bizleri sevdiğin kulların arasına al.Canım kurban olsun senin yoluna adı güzel kendi güzel Muhammed, Şefaat eyle bu kemter kuluna adı güzel kendi güzel Muhammed..Bu gece Cenabi-ı Hakkın, kendisine yönelip af dileyen müminleri bağışlayarak kurtuluş beratı verdiği bir gecedir. Hepimiz için hayırlı olsun!Gel ey Muhammed (s.a.v.) bahardır, dualar ardında saklı, aminlerimiz vardır. Hacdan döner gibi, mevlitten iner gibi gel gel. Bekliyoruz yıllardır..Ey rabbim bu gece şu sonsuz merhamet ve rahmet deryasından bir damla da olsa nasiplenmeyi kısmet eyle…Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun.
. Gel ey Muhammed (s.a.v.) bahardır, dualar ardında saklı, aminlerimiz vardır. Hacdan döner gibi, mevlitten iner gibi gel gel. Bekliyoruz yıllardır.Gönül Dünyamızın Kandilleri sönmesin…Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun..Rabbim bu kandil gecesi bizleri sevdiğin kullarının arasına al..Ellerin duaya uzandığı, sinelerin dostlara açıldığı, gözlerin masumiyet aradığı bu mübarek günde tüm dualarınız kabul olması dileğiyle iyi kandiller.Kim erdemine inanarak ve sevabını umarak Kadir Gecesi’ni ihya ederse Allah onun bütün geçmiş günahlarını bağışlar. (Hadis-i şerif)"Ya Rabbi! Azabından affına sığınırım, gazabından rızana sığınırım,Senden yine sana sığınırım, senin zatın çok yücedir,Sana gereği gibi hamd etmekten acizim,Sen kendini sena (övdüğün) ettiğin gibi yücesin..."Sen ki; Suskun gönüllerde Saklı kalanları bilirsin, Ne arzu. ediyorsak En hayırlısından ver bize Allah’ım… (Amin)MEVİİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN!Mevlid kandiliniz mübarek olsun..Regaip kandiliniz mübarek olsun..Gül bahçesine girenler gül olmasa da gül kokarlar kainatın en güzel gölünün kokusu üzerinizde olsun…HAYIRLI KANDİLLER
Yükü sevgi, özü saygı, gücü barış süsü hoşgörü olan Mübarek Kandilinizi kutlarım Allah’a emanet olun…ŞU BEŞ GECEDE YAPILAN DUA GERI ÇEVRILMEZ Regaib Gecesi, Berat Gecesi,
Cuma Gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı Gecesi….Sen elbette yüce bir ahlak üzeresin.
HAYIRLI KANDİLLER
DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN EFENDİMRasulullah şöyle buyurdu:

“Allah’ım! Beni bağışla, bana merhamet et, rızanı kazandıracak işler yaptır, bana afiyet ve hayırlı rızık ver.” (Müslim Zikir 35)


Çiçek çoktur ama gül başka, insan çoktur ama dost başka, gün çoktur ama bugün başka. Kalbiniz nurla dolsun, ibadetleriniz ve dualarınız kabul olsun. Mevlid kandiliniz mübarek olsun….

Hayırlı Kandiller

Beğendiğini Paylaş