Milli Bayramlar

Resimli Milli bayramlar

Her ulusun kendi değer ve düşüncelerini zafer ve başarıları kendi kültüründe yer edinmiş olup bu önemli anlarını tarihsel olarak belirli günlere adayıp o günler içerisinde coşku gurur sevinç ve yeri geldiğinde üzüntüyle karşıladığı günlerdir. Bu günlerde insanlar devletler kamu kurum kuruluşları günün anlam ve önemine binaen bazı kutlamalar, gösteriler ve duruma göre yas ilan ederler.

Bu günleri özellikle kutlamalarındaki amaç genç dimağlara bu özel günlerin anlam ve önemini hissettirmek geçmişte yaşanan tarihsel olayın hafızalardan silinmemesini sağlamaktır. Ülkemizde ise milli bayramlar diğer dünya ülkelerine kıyasla daha fazla önem verilmektedir bunun sebebi gerek tarihimizde ki kahramanlıklar gerek özgürlük düşkünlüğümüzden kaynaklanmaktadır.

Bunlara örnek olarak Atatürk ün 19 Mayıs 1919 tarihinde samsuna adım atarak milli mücadeleyi başlatmasıyla önem kazanan ve günümüzde gençlik ve spor bayramı olarak coşkuyla kutlanan milli bayram bu tarihin devamında 23 Nisan 1920 tarihinde meclisin açılmasıyla önemini arttırmıştır ve bu tarih çocuk bayramı olarak dünya çocuklarına armağan edildi. Bu tarihsel anlamda büyük öneme sahip günlerin ardından devamında ki kurtuluş savaşı zaferi olan 30 ağustos 1923 te günümüzde ülkemizde bağımsızlığın sembolü olan gündür. Ülkemizin yönetim şekli olan cumhuriyetin kabul edildiği gün olan 29 Ekim 1923 te günümüzde ülkemiz adına anlam kazanmış ve her yıl coşkuyla kutlanmıştır. Dünyada emekçinin günü olarak gösterilen 1 Mayıs ülkemizde de işçinin ve emekçinin bayramı olarak kalmıştır.


Benim naçiz vücudum Bir gün elbet toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet Payidar kalacaktır.
K. Atatürk

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve spor bayramınız kutlu olsun.19 Mayıs günü, Yaşıyor kalbimizde, Atatürk güneş gibi, Her zaman içimizde. Tembellik yasak bize, parolamız ileri, dünyaya örnek olsun, çalışkan Türk gençleri. Ülkü verir hız verir, Bize 19 Mayıs, Yurdumuzu kurtaran, Ata’yı unutmayız. tembellik yasak bize parolamız ileri dünyaya örnek olsun çalışkan Türk gençleri.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı.


Türkiye Cumhuriyeti ilelebet Payidar kalacaktır. K. Atatürk
Türk milletinin karakterine ve Adaletine en uygun idare Cumhuriyet idaresidir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.
30 Ağustos Zafer bayramınız kutlu olsun.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.
Bağımsızlığımızı ve hürriyetimiz ilan ettiğimiz 30 Ağustos Zafer Bayramı’mız kutlu olsun.
Başta en büyük öğretmen ve önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehitlerimizi gazilerimizi saygı ve minnet ile anıyoruz.
Benim naçiz vücudum Bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet Payidar kalacaktır.
Bir ulusun onurudur namusu ve insanlığı iki şeye bağlıdır; özgürlük bağımsızlık
Biz Türkler bütün tarihimiz boyunca Hürriyet ve istiklal’e timsal olmuş bir milletiz.
Bugünün çocukları yarının büyükleri ne sevgi saygı Barış dolu tertemiz bir dünya bırakalım.
Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun 29 Ekim.
Efendiler Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz.
Ey Türk Gençliği 1. Vazifen Türk istiklâlini Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.
Ey yükselen yeni nesil İstikbal Sizsiniz Cumhuriyet’i biz kurduk onu yükseltecek ve yaşatacak Sizsiniz.
Milletimiz çok büyüktür hiç korkmayalım o Esaret ve aşağılığı kabul etmez 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve spor bayramınız kutlu olsun.
29 Ekim’de Türk milleti meydanlara Cumhuriyet geleceğimizdir.
Türk Vatanı Bölünmez bir bütündür parçalanamaz.
23 Nisan Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır bütün bir düşmanlık dünyasına karşı ayağa Kalkan Türkiye halkının Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni meydana getirmek hususunda gösterdiği harika’yı ifade eder.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.
30 Ağustos Zafer Bayramınız kutlu olsun. Ya istiklal Ya ölüm.
Zafer Bayramı’mız kutlu olsun.
30 ağustos Zafer Bayramı’mız kutlu olsun.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.